Učíme na dálku
14. 3. 2020
Opatření s cílem co nejvíce zamezit rychlému šíření nového koronaviru se dotýkají mnoha oblastí a mnoha lidí. Zrušení výuky na základních školách zasáhlo učitele, žáky, ale také jejich rodiče.
“Jak děti na dálku učit?” To je jedna ze zásadních otázek, kterou řeší každá škola. “Jak se s dětmi učit doma?”, ptají se rodiče. Pro každého z nás znamenají aktuální krizová opatření zcela novou zkušenost. Nikdy jsme se v podobné situaci neocitli. Děkujeme proto našim školám za snahu hledat cesty, jak zůstat s žáky v kontaktu a ve výuce nějakým způsobem pokračovat.
ZŠ Křimická na svém facebookovém profilu průběžně sdílí zdroje pro výuku na dálku. Tyto zdroje lze nalézt také na webových stránkách školy pod záložkou "Doplňková výuka pro děti a rodiče". Někteří učitelé ze ZŠ Hostivař zadávají úkoly přes službu Google Classroom. Učitelé ale mají volnost v tom, jak výuku na dálku zorganizují. Někteří, zejména na prvním stupni, teď využívají dlouhodobě vedené třídní webové stránky, kde žákům úkoly postupně přidávají. Zároveň sdílejí i tipy na další online procvičování. I učitelé ze ZŠ Nad Přehradou zadávají práci k procvičování i samostudiu na webových stránkách školy, kde má každá třída svou záložku. I tady někteří učitelé přidávají tipy na online procvičování, při úkolech pracují s videem, prezentací nebo využívají Google Clasroom. Na základní škole Veronské náměstí využívají systém Bakaláři, přes který běžně žáci dostávají známky, v tuto chvíli ale také materiály k domácí práci. Rodičům i dětem je také v této mimořádné situaci k dispozici školní psycholožka. Rodiče žáků základní školy Hornoměcholupská budou průběžně informování přes systém Edookit, který stejně jako Bakaláři umožňuje i zadávání úkolů a komunikaci.
Aktuální informace o opatřeních v oblasti školství je možné sledovat na facebookém profilu MČ Praha 15, ale také na profilu paní místostarostky pro školství Jitky Kolářové.
Učit na dálku není snadné a není to totéž jako učit tváří v tvář. Je těžké najít správnou míru toho, kolik práce dětem na doma zadat a jakou látku zvolit. O tom mluví i ředitel Masarykovy školy v Praze Klánovicích Michal Černý v článku na iRozhlas. Zajímavé tipy jak na to přináší také infografika z anglického originálu přeložená pro Otevřeno.org, kde se dočítáme například o tom, že je dobré předpokládat, že vypracování úkolů doma zabere z různých důvodů přibližně dvojnásobek času než ve škole, a je tedy vhodné zadávat jich přiměřené množství a na vypracování nechat dostatek času. Každý učitel si přitom musí navíc udělat vlastní představu o tom, jaké technické možnosti mají jeho žáci a jejich rodiny, aby bylo vzdělávání i v tomto období dostupné všem.
Pro většinu učitelů je to opravdu nová situace a není snadné se s ní popasovat. Krize spojená s koronavirem tak nabízí, jako každá krize, také příležitost.
Děkujeme všem ředitelům, učitelům i dalším školským pracovníkům, kteří se jí chopili a hledají cesty, jak nastalou situaci společně s dětmi i rodiči dobře zvládnout!
Níže nabízíme shrnutí online zdrojů pro výuku sdílených našimi školami a několik dalších tipů:
(Přímo v textu najdete odkazy na příslušné zdroje a inspiraci, kde hledat více informací.)
Společnost Google v souvislosti s mimořádnou situací uvolnila některé služby pro školy a učitele zdarma - více informací najdete zde. Podrobnější návody jak na to, pokud se chcete pustit do virtuální výuky a zatím nemáte moc zkušeností, najdete také na webu virtualniskola.americanacademy.com. Autor tohoto projektu má s virtuální výukou dlouhodobé zkušenosti.
Pozadu nezůstaly ani další společnosti - za zmínku jistě stojí nabídka českých nakladatelství Fraus, Nová škola nebo Alter, která nabídla své elektronické učebnice také zdarma, a to nejen školám, ale i rodičům a samotným žákům. Pro přístup k nim nepotřebujete IČO ani žádné potvrzení od školy.
Web mininisterstva školství NaDálku - nový web na podporu vzdělávání na dálku
S ohledem na uzavření škol a školských zařízení a následné vyhlášení nouzového stavu připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nový web jako podporu pro školy a učitele při vzdělávání žáků a studentů na dálku. Na webu nadalku.msmt.cz naleznou učitelé a školy rozcestník online vzdělávacích nástrojů, aktuální informace, zkušenosti a stejně tak inspirace z oblasti vzdělávání na dálku. Cílem je poskytnout základní orientaci v dostupných nástrojích a zdrojích informací, jejichž využití usnadňuje vzdělávání s pomocí digitálních technologií. Na jednom místě se tak nachází tipy na užitečné nástroje pro komunikaci, které mohou učitelé využít k zadávání úkolů, distribuci a opravě testů nebo domácích úkolů, ale stejně tak i ke sdílení dobré praxe. Zároveň se zde nachází i online vzdělávací zdroje, které mohou žáci při výuce na dálku využívat. K dispozici jsou také odkazy na weby, kde je možné si učivo procvičovat. V neposlední řadě web obsahuje i odkazy na metodické portály s výukovými materiály a rovněž užitečné tipy na vzdělávací programy pro učitele. Web bude postupně rozšiřován o další užitečné odkazy, informace a příklady dobré praxe.
Online služby, aplikace a weby zaměřené na výuku a procvičování
K podpoře domácího vzdělávání po dobu nouzového stavu se připojily i některé vzdělávací aplikace jako například Včelka. Jak procvičovat čtení, angličtinu nebo španělštinu po dobu 6 týdnů zdarma, zjistíte na jejich blogu. Zkušební učitelskou licenci na webu Umimeto.org je možné získat i jindy, ale teď se může obzvlášť hodit. Další tipy na dostupné online aplikace najdete v článku magazínu o vzdělávání Perpetuum. Přináší několik tipů na online aplikace v kategoriích "komunikační a sdílecí služby" a "weby s výukou a procvičováním". Více informací zde.
Zajímavý pohled do online vzdělávání s ohledem na aktuální situaci a možnosti přináší i DigiKoalice v článku Učíme se online.
Webinář pro učitele - učení na dálku
Tomáš Chrobák a Monika Olšáková, vítězové loňského ročníku učitelské ceny Global Teacher Prize, připravují webinář s nápady, jak pojmout učení na dálku, aby bylo opravdu učením. Naladit se můžete u článku na webu Rodiče vítáni, kde své zkušenosti z aktuální situace i pohled na věc sdílejí. A rozhodně to není nudné čtení! Webinář "Výuka nejen matematiky a nejen Hejného metodou na dálku" bude probíhat v úterý 17. března od 8:00 do 22:00 hodin. Více informací zde.
Učení s Českou televizí
Česká televize spouští od pondělí 16. března 2020 projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma na ČT1 s přípravou na přijímací zkoušky.
„Plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími klipy z pořadů ČT,“ dodal generální ředitel České televize Petr Dvořák. V době mimořádných opatření a uzavření škol v celé zemi chce Česká televize nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. Více informací zde.
Festival Jeden svět online
Dokumentární festival Jeden svět, který byl zrušen kvůli koronaviru, zpřístupňuje filmy online. Na webu dafilms.cz uvede filmy, které měly být součástí programu.